Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Om blot 8 dage åbner Bite Copenhagen op i Bella Center Copenhagen. Den internationale fødevaremesse, nu i sit 2. leveår, melder om udstillerrekord og byder de mange fagfolk og madelskere, der forventes at besøge messen, på et sandt mekka af innovation, gastronomi, foodtech, mad med holdning, entreprenørskab, kompromisløs kvalitet, nye produkter, smagsprøver og ny viden - og alt sammen leveret af over 150 innovative udstillere, inspirerende talere og madfrontløbere.

Bite Copenhagen er som udgangspunkt for alle professionelle med interesse i den nyeste udvikling i fødevarebranchen, men også nysgerrige foodies har mulighed for at købe billet til at opleve de mange danske og internationale udstillere, talere og branchefrontløbere, når de serverer deres kreative idéer, tanker og produkter inden for gastronomi, råvarer, kunstig intelligens, social ansvarlighed, økologi, bæredygtighed, alternative proteinkilder, emballage, superfoods m.m. under overskriften 'Setting Tomorrow's Table'.

Læs mere om Bite Copenhagen og tilmeld dig her.

Tre storbyer sænker regningen for udeservering

Restauranter og caféer i København, Aarhus og Aalborg får lavere udgifter til udeservering. HORESTA glæder sig over beslutningerne og peger på, at udeservering også bidrager med aktivitet og liv i byerne.

Flere kæder bejler til nyt hotel på Frederiksberg

En eksisterende bygning tæt ved Flintholm Station kan blive omdannet og udvidet til et nyt hotel. Udvikleren Tanmia er i dialog med flere mulige operatører, mens lokalplanforslaget nu er sendt i offentlig høring.

Log ind