Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Hverken hotelerhvervets brancheforening, Horesta, eller den officielle turistorganisation, Wonderful Copenhagen, har tal for, hvor mange af Københavns hotelværelser der i dag tilbyder aircondition på værelserne.
Men Københavns største hotelkæde, Arp-Hansen, er leveringsdygtig i aircon til hotelværelser. Med undtagelse af kædens første hotel, Hotel Gentofte, samt Hotel Strand i city, har alle Arp-Hansen-hoteller aircondition – alle kædens hoteller, der er taget i brug de seneste cirka ti år er ”født” med aircondition, oplyser koncerndirektør for salg og marketing i Arp-Hansen Hotel Group, Birthe Becker.
Danmarks største hotelkæde, Scandic, har allerede aircondition på mange af sine foreløbig 25 hoteller – og kædens fem nye danske hoteller vil alle være ”født” med aircondition, oplyser kommunikationschef Daniel Kirchhoff til STANDBY.dk
En af Københavns største grupper af boutiquehoteller, danske Guldsmeden Hotels, har stor fokus på bæredygtig drift.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Hoteller forventer stærk sommersæson
21-05-2026
-
Nye EU-regler skal stramme Airbnb-kontrol
21-05-2026
-
Google vil gøre restaurantbooking til del af søgetjeneste
21-05-2026
-
Politikere: Hoteller skal sprede turismen i København
21-05-2026
-
København rykker op: Nu blandt verdens førende kongresbyer
21-05-2026
-
HORESTA: Ny minister skal færdiggøre reformspor
21-05-2026
-
Airbnb udvider med biludlejning og dagligvarer
21-05-2026
-
Optimeet sætter ny rekord for deltagelse
21-05-2026
-
Danmark henter guld og sølv ved Worldchefs-konkurrencer
21-05-2026