Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Københavns overborgmester, Frank Jensen (S), har fået nok af klager fra naboer til barer og værtshuse i centrum af hovedstaden - og vil derfor sætte en stopper for nye natbevillinger.
'Selvom Middelalderbyen kun udgør en ganske lille del af København, huser den en tredjedel af alle byens nattilladelser og er samtidig belastet af skrald, støj, vold, hærværk og anden gadeuorden, som relaterer sig til nattelivet. Derfor er det tid til at bremse op,' skriver overborgmesteren i en pressemeddelelse, hvor han opfordrer bevillingsnævnet til at stoppe med at give flere værtshus lov til at servere alkohol efter klokken 24.
Allerede sidste år indførte politikerne et stop for nye bevillinger i Gothersgade og Nørre Kvarter, men fremover bliver det ikke muligt at åbne en ny bar med natbevilling i det område, der afgrænses af Vester Voldgade, Stormgade, Vindebrogade, Holmens Kanal, Kongens Nytorv, Gothersgade og Nørre Voldgade.
Stoppet for natbevillinger vil ikke påvirke allerede eksisterende barer eller en ny bar, der åbner på en adresse, der allerede har natbevilling.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Scandic og Hilton vil åbne nyt hotel ved Københavns Lufthavn
20-10-2026
-
Scandic søger 100 ansatte til nyt hotel i Aarhus
20-10-2026
-
Ny superattraktion i København går ind i næste fase
20-10-2026
-
Danske Hoteller siger farvel til direktør efter et år
20-10-2026
-
Dansk traveltech-virksomhed henter 14 mio. kr. til væksteventyr
20-10-2026
-
Minister afviser flere penge til kamp mod greenwashing
20-10-2026
-
Danske Hoteller vil finansiere vækst med ny kapitaludvidelse
20-10-2026
-
RAW IT lancerer ny division målrettet hotelbranchen
20-10-2026
-
Danskere sikrer sig høj placering ved VM i burgere
20-10-2026