Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Flere beboerrepræsentanter i det Indre By i København oplever, at turismens har gjort København til en kulisse, de hver dag er ufrivillige statister i.

”Jeg oplever, at de fylder stort set alt. Simpelthen. 75 procent af gadebilledet er turister, og det er lige fra morgenstunden til sen aften. Det ændrer stemningen i kvarteret, og det lokale forsvinder”, siger Hannibal Holt fra Københavns Beboernetværk.

Hovedstadens turismeorganisation, Wonderful Copenhagen, er opmærksom på problematikken og i gang med at se på, hvad der skal til for at hindre, at København bliver overrendt af turister med irriterede borgere til følge.

Kultur- og fritidsborgmester i Københavns Kommune, Alternativets Niko Grünfeld, mener imidlertid ikke, at der er behov for at sætte politisk ind og regulere turismen i Indre By.

Tidligere Bellagroup-direktør får nyt topjob

Christian Folden Lund er ny administrerende direktør i den europæiske koncert- og underholdningsvirksomhed All Things Live. Han tiltræder 1. juni og afløser Gry Mølleskog, der går på pension.

Søvnturisme vinder frem blandt danskerne

Flere danskere vælger ferier med fokus på ro, velvære og bedre søvn. Hos rejsearrangøren Sunweb er efterspørgslen på hoteller med særlige søvnfaciliteter steget markant de seneste år.

Log ind