Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
To 100 meter lange svævebaner er på vej som nye oplevelser i Tivoli Friheden. Egentlig skulle de være sat op i dette efterår, men omfattende krav til sikkerhed gør, at de først kommer senere.
”Begge skal udgå fra Skytower, det 45 meter høje tårn, som publikum falder ned fra i et frit fald på 30 meter. Svævebanerne kører ikke hurtigt og er ikke en oplevelse af voldsom karakter, men en panorama-oplevelse. De giver et flot blik over omgivelserne”, siger direktør i Tivoli Friheden, Henrik Ragborg Olesen. Han tilføjer, at publikum kan køre både op og ned med svævebanerne.
”Et tysk firma laver banerne for os, og fordi sikkerhedskravene er så store - og heldigvis for det - har det trukket længere ud, end producenten havde regnet med. Banerne er ikke en hyldevare, men lavet specielt til os, og også derfor tager det tid. Måske når vi ikke at få banerne sat op i år. Men de kommer”, siger Henrik Ragborg Olesen, der ser dem som spændende og helt anderledes oplevelser for publikum.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA Play: Bella Group ser stort potentiale i kongresser frem mod 2030
10-07-2026
-
HORESTA: Turismen er en styrkeposition, ikke et problem der skal beskattes
10-07-2026
-
HORESTA: Regnefejl kan have gjort international arbejdskraft unødigt dyr
10-07-2026
-
Nyhedsbrevet holder sommerpause: Men vi er kun et opkald væk
10-07-2026
PRESSEKLIP
-
Park Lane Copenhagen skal på jagt efter ny direktør
09-07-2026
-
København kåret som verdens bedste by
09-07-2026
-
Nyt notat sår tvivl om regulering af beløbsordningen
09-07-2026
-
Sankt Helene i Tisvilde vil udvikles til luksusresort: Her er planerne
09-07-2026
-
Billund Lufthavnshotel løfter overskuddet
09-07-2026
-
Nyt madakademi skal styrke gastroturismen
09-07-2026
-
Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense
09-07-2026
-
Internationalt: Kina åbner hotel drevet af robotter
09-07-2026