Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Aarhus Airport laver endnu en tilføjelse til de seneste års efterhånden lange række af ruteåbninger. Denne gang er det Europas næststørste lavprisselskab easyJet, der åbner en rute mellem Aarhus og Gatwick i London. Ruten åbner den 2. november, og der bliver tale om to ugentlige afgange mellem de to byer.

Med easyJets rute får briterne endnu en indgang til Aarhus, hvilket skal ses som en blåstempling af turismetilbuddene i Aarhus ifølge Peer H. Kristensen, direktør i VisitAarhus.

Søvnturisme vinder frem blandt danskerne

Flere danskere vælger ferier med fokus på ro, velvære og bedre søvn. Hos rejsearrangøren Sunweb er efterspørgslen på hoteller med særlige søvnfaciliteter steget markant de seneste år.

Moderaterne vil løfte turismen i økonomisk debat

Turisme- og oplevelseserhvervet spiller en større rolle for dansk økonomi, end debatten ofte afspejler. Det mener Moderaternes turismeordfører Charlotte Bagge, som efterlyser bedre rammer for branchen.

Hotelbranchen mærker konsekvenserne af konflikten i Mellemøsten

En ny medlemsundersøgelse blandt HORESTAs hotelmedlemmer viser, at konflikten i Mellemøsten allerede nu påvirker hotelbranchen. Særligt i København forventer hotellerne stigende omkostninger og færre internationale gæster. Et flertal forventer negativ effekt på bundlinjen.

Log ind