HORESTA har i samarbejde med Dansk Arbejdsgiverforening gennem flere år arbejdet for at modernisere ungereglerne i arbejdsmiljøloven, så de bedre matcher virkeligheden i hotel-, restaurations- og turismebranchen.
Det arbejde har nu resulteret i væsentlige regelændringer.
Ændringer udrullet i tre faser
I juni 2024 præsenterede regeringen udspillet ”Flere unge skal opleve værdien af et fritidsjob”. Ændringerne er sidenhen blevet implementeret i tre faser og er pr. 1. januar 2026 nu fuldt udrullet.
Fase 1 (1. januar 2025): Unge fik adgang til at betjene flere maskiner.
Fase 2 (1. juli 2025): Juniormesterlæreordningen blev indført og undervisningspligten blev justeret.
Fase 3 (1. januar 2026): Forbudslisten for maskiner er fjernet og erstattet af en konkret risikovurdering. Samtidig er reglerne for tilkald af hjælp blevet mere fleksible, så tekniske hjælpemidler kan indgå i vurderingen.
HORESTA glæder sig over nye ungeregler
HORESTA glæder sig over, at ændringerne nu er implementeret til stor gavn for både de unge og arbejdsgivere.
"HORESTA har haft fokus på at skabe mere enkle og fleksible regler for unges arbejde, og ændringerne viser at branchens input er blevet hørt. Arbejdet fortsætter og næste skridt er nu at se på muligheden for at ændre den nuværende begrænsning på to timers arbejde på undervisningsdage for undervisningspligtige unge," siger Vivi Nedergaard Lambert, arbejdsmiljøchef i HORESTA.
Ønsker du et opdateret overblik over reglerne? / Would you like to read more about the new rules for young people in the hotel, restaurant, and tourism industry?
Læs mere om de nye regler på dansk
Read more about the new rules in English
Medlemmer af HORESTA er velkomne til at kontakte HORESTAs callcenter ved spørgsmål til reglerne eller unges arbejdsvilkår.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Hotel Faaborg Fjord planlægger 91 nye værelser og stor spa
06-11-2026
-
København forbyder reklamer for flyrejser og krydstogter
06-11-2026
-
Hoteller og restauranter skaber 13.500 job i København
06-11-2026
-
Fransk tv-program giver Danmark global eksponering
06-11-2026
-
Street food-iværksætter kåret til Årets Ejerleder
06-11-2026
-
Atypisk turistmål overgår årligt besøgsmål på fem måneder
06-11-2026
-
Høje afgifter bremser dansk autocamperturisme
06-11-2026