Hvad skal I gøre, når jeres virksomhed bruger vikarer fra et vikarbureau?

Når I bruger vikarer fra et vikarbureau, bør I videregive alle oplysninger om løn- og arbejdsvilkår til vikarbureauet, som er relevante for de arbejdsfunktioner, som vikarerne udfører.

Det er typisk oplysninger om alle løndele, arbejdstid, overarbejde, pauser, hvileperioder, natarbejde, ferie og helligdage.

Gælder der en overenskomst eller en lokalaftale for de fastansatte, bør disse sendes til vikarbureauet. Listen er ikke udtømmende, og hvis der gælder særlige vilkår på jeres virksomhed, bør disse også videregives til vikarbureauet.

Disse oplysninger er med til at sikre, at vikarbureauet kan give vikarerne vilkår svarende til dem, der ville gælde, hvis de var ansat direkte i virksomheden til udførelse af samme arbejde.

Dokumentation og løbende opdatering
HORESTA anbefaler, at virksomheden gemmer dokumentation for, hvilke oplysninger der er videregivet til vikarbureauet. Desuden anbefaler vi altid, at oplysningerne sendes på skrift.

Sørg for, at de oplysninger, der er videregivet til vikarbureauet, er opdaterede og korrekte, og at ændringer i løn- eller arbejdsvilkår straks kommunikeres til vikarbureauet.

Bemærk at virksomheder omfattet af HORESTAS Hovedoverenskomst skal informere vikarbureauet om, hvilke overenskomster, lokalaftaler og kutymer mv., der gælder for de arbejdsfunktioner vikarerne udfører på virksomheden. Dette skal ske på skrift og gælder også selvom vikarbureauet har egen overenskomst.

Medlemmer kan kontakte HORESTA for nærmere rådgivning vedrørende ansættelsesretlige spørgsmål. Ring til HORESTAs juridiske callcenter på tlf.nr. 35 24 80 40 eller skriv til [email protected].

Rokhsar
Advokat
Rokhsar Ghafar

AGF-guld kan styrke turismen i Aarhus

AGF’s mesterskab skaber begejstring langt ud over fodboldbanen. VisitAarhus og HORESTA peger på potentiale for flere gæster, overnatninger og restaurantbesøg i Aarhusregionen.

HORESTA: Nye emballageregler kan sende restauranter ud i administrativt kaos

Om mindre end tre måneder risikerer caféer, restauranter og steder, der leverer takeaway at få et omfattende producentansvar for emballage med eget logo. Hos HORESTA møder reglerne stor bekymring, fordi virksomheder kan ende med at hæfte for emballage, de hverken producerer eller har reel indsigt i.

Log ind