Overenskomstparterne har på baggrund af de ændrede lovregler for beskæftigelse af unge under 18 år aftalt en ny mulighed i overenskomsten for at beskæftige unge medarbejdere.
Flex-Ung giver virksomheder adgang til at ansætte unge medarbejdere under 18 år på tværs af overenskomstens faggrænser. Ansættelsestypen kan dermed understøtte, at de unge medarbejdere får mulighed for at snuse til forskellige typer af arbejdsopgaver, og ordningen kan være med til at skabe større fleksibilitet for arbejdsgiver i den daglige drift.
Hvis man ønsker at ansætte på Flex-Ung-ordningen, skal der bruges en særlig skabelon for ansættelsesbevis. Denne skabelon er nu klar og kan findes på HORESTAs hjemmeside.
I forbindelse med udleveringen af ansættelsesbevis skal virksomheden også udlevere ungdomscirkulæret til den unge medarbejder.
Find skabelon og cirkulæreskrivelse her
HORESTA gør desuden opmærksom på, at ved indgåelse af ansættelseskontrakt med en medarbejder under 18 år, skal medarbejderens værge være indforstået med aftalen. Dette kan blandt andet sikres ved, at værgen også underskriver kontrakten.
Giver ovenstående anledning til spørgsmål, er du velkommen til at kontakte HORESTAs juridiske callcenter på telefon 35 24 80 40 eller [email protected] på hverdage mellem kl. 08.30-16.00.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA til TV2: Frygter konsekvenser ved stop for hoteludvikling i Indre By
24-04-2026
-
Morten Dahlin: Turisme får næppe plads i nyt regeringsgrundlag
24-04-2026
-
HORESTA til DR P4: Hotelstop i København er ”tæt på tosset”
25-04-2026
-
Politianmeldelse fra HORESTA kan få betydning for udlejning på Rømø
24-04-2026
-
Lars Sandahl indstilles som formand for CPH Lufthavn
25-04-2026
-
Nordmænds interesse for ferier i Danmark er stigende
24-04-2026
-
Historisk portbygning kan blive nyt hotel i Aarhus
24-04-2026
-
Megaevents kan rykke ind i Høje-Taastrup
24-04-2026