Intense, inspirerende og vigtige. Sådan kan man bedst betegne de fire dage, som vi i HORESTA tilbragte på Bornholm under Folkemødet i sidste uge.
Vi arrangerede fire velbesøgte debatter og fik sat spot på nogle af de dagsordener, der fylder i hverdagen for mange af vores medlemmer – lige fra mangel på taxakørsel i yderområder til Airbnb, salg af alkohol til unge, dansk madkultur, fremtidens arbejdsmarked m.v.
Samtidig har vi haft lejlighed til at netværke og udveksle synspunkter med politikere fra både Christiansborg og kommunerne, med samarbejdspartnere og andre organisationer.
Det er netop denne krydsning af holdninger, som gør Folkemødet til noget særligt – og som giver os mulighed for at bringe hotel-, restaurant- og turisterhvervets perspektiver i spil på tværs af brancher og interesser.
Vi oplevede stor interesse og lydhørhed for vores pointer – og tager hjem med fornyet energi og værdifulde relationer i bagagen.
Tak til alle, der kiggede forbi, lyttede, udfordrede og bidrog med viden og engagement.
Vi glæder os allerede til næste år - se stemningsvideo fra dagen herunder.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Four Seasons åbner hotel på mondæn adresse i København
02-06-2026
-
Danmark slår rekord: 55 Michelin-stjerner
02-06-2026
-
Konflikten i Mellemøsten rammer hotellerne
02-06-2026
-
Tidligere Bellagroup-direktør får nyt topjob
02-06-2026
-
HORESTA: Logo på emballage kan udløse producentansvar
02-06-2026
-
Nyt studie: Ikoniske attraktioner skuffer turister
02-06-2026
-
Jørgensens Hotel bliver del af nordisk kæde
02-06-2026
-
Internationalt: Firenze udvider forbud mod korttidsudlejning
02-06-2026