Roberta’s Society er navnet på Aarhus’ nyeste hotel-hostel-univers. Et sted skabt af Kølpin Hotels — kendt bl.a. fra Hotel Sanders i København.

Det er første gang, kæden åbner vest for Storebælt, og det sker samtidig i nogle helt unikke rammer. I Roberta’s Society er det kunsten, kulturen og fællesskabet, der er i centrum. Her kan gæsterne både sove, spise, arbejde, lytte til live-musik og møde andre — uanset om de er rejsende, studerende eller lokale.

Bag det hele står bl.a. Alexander Kølpin, der står bag det unikke design, og direktør Karim Nielsen, som i videoen herunder fortæller mere om visionerne for Roberta’s Society.

Tre priser hædrer restaureringen af Cirkusbygningen

Restaureringen af Cirkusbygningen er blevet hædret med tre priser på én uge. Bygningen har modtaget Københavns Kommunes Bygningspræmiering 2026, Publikumsprisen 2026 og Farveprisen 2026 for arbejdet med at bevare og genskabe det historiske hus.

Log ind