I det nordlige hjørne af Als – med direkte udsigt til vandet – ligger Dyvig Badehotel. Et sted, hvor arkitektur, atmosfære og service i særklasse mødes i en samlet oplevelse.

Og i sommeren 2025 blev netop denne oplevelse belønnet: Badehotellet blev opklassificeret til fem stjerner og indtræder nu i den eksklusive klub af kun syv hoteller i Danmark med denne status.

I det seneste afsnit af HORESTA Play går vi tæt på forvandlingen og det arbejde, der har ligget bag. I indslaget møder vi restaurantchef Morten Johansen, som fortæller om rejsen mod den femte stjerne – og hvad det kræver at løfte både ambitioner og gæsteoplevelse til et nyt niveau.

Dyvig Badehotel har i flere år arbejdet målrettet med at optimere på alle parametre – fra service og komfort til detaljer og faciliteter – og ikke mindst gastronomien.

Med den femte stjerne i ryggen forventer Dyvig Badehotel at tiltrække endnu flere gæster i fremtiden.

Se hele indslaget fra Dyvig Badehotel på HORESTA Play.

 

Se flere HORESTA Play-indslag her

Hoteller skal hjælpe turister sikkert ud på cykelstierne

Københavns Kommune vil samle hoteller, cykeludlejere og turistbranchen for at finde løsninger på utryghed skabt af cyklende turister. Et muligt greb er bedre information til gæster om færdselsregler og københavnsk cykelkultur.

Hotel i Ribe knækker rekrutteringskoden

Hotel Dagmar i Ribe har målrettet sin rekruttering mod Generation Z og oplever ikke længere problemer med at finde medarbejdere. Samtidig er indtjeningen næsten fordoblet, mens sygefraværet er halveret.

Log ind