De kommende måneder bliver travle for hotel- og restauranterhvervet, når fremtidens vilkår for tusindvis af virksomheder og medarbejdere skal forhandles på plads.
Overenskomstforhandlingerne mellem HORESTA og 3F er officielt i gang, efter at begge parter har fremlagt deres krav.
Holdet bag OK-forhandlingerne for hotel- og restauranterhvervet.
HORESTA har forberedt sig intensivt på processen gennem de seneste ni måneder i tæt samarbejde med medlemmerne. En særlig taskforce har sikret, at arbejdsgiversidens krav bygger på et solidt fundament og en fælles retning for branchen.
”Vi forventer en konstruktiv dialog med 3F, hvor vi sammen kan finde løsninger, der understøtter væksten og udviklingen i hotel- og restauranterhvervet,” siger juridisk direktør i HORESTA, Karina Lindewald.
Gruppeformand John Frederiksen fra 3F (t.v.) og HORESTAs formand, Mads Friis. Foto: Joachim Rode.
Hun repræsenterer HORESTA ved forhandlingsbordet sammen med formand Mads Friis, bestyrelsesmedlem Henrik Green, regionsformand Claus Nielsen og juridisk chef, Karina Lafrenz.
Karina Lindewald understreger, at forhandlingerne går i gang på et tidspunkt, hvor mange virksomheder i branchen er under pres.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Four Seasons åbner hotel på mondæn adresse i København
02-06-2026
-
Danmark slår rekord: 55 Michelin-stjerner
02-06-2026
-
Konflikten i Mellemøsten rammer hotellerne
02-06-2026
-
Tidligere Bellagroup-direktør får nyt topjob
02-06-2026
-
HORESTA: Logo på emballage kan udløse producentansvar
02-06-2026
-
Nyt studie: Ikoniske attraktioner skuffer turister
02-06-2026
-
Jørgensens Hotel bliver del af nordisk kæde
02-06-2026
-
Internationalt: Firenze udvider forbud mod korttidsudlejning
02-06-2026