Inden for hotel- og restaurationsbranchen har vi som bekendt tre erhvervsuddannelser: tjeneruddannelsen, receptionistuddannelsen og gastronomuddannelsen.
Når eleverne skal til svendeprøven skal der være to censorer – en fra arbejdsgiver- og en fra arbejdstagersiden. Som censor er du således en central del af den danske model, som er kendetegnet ved et tæt samarbejde mellem arbejdsgivere og arbejdstagere.
Din rolle som censor
At blive censor er en eftertragtet mulighed for at være med til at sikre høj faglig kvalitet og præge fremtidens fagfolk. Som censor spiller du en afgørende rolle i at opretholde kvaliteten og relevansen af erhvervsuddannelserne.
Sammen med eksaminatorer og andre censorer bedømmer du elever til svendeprøver for at vurdere deres parathed til arbejdsmarkedet. Du kan også betragte det som en direkte genvej til kvalificeret arbejdskraft og egen personlig udvikling.
For at blive udpeget som censor skal du opfylde følgende tre krav:
- Medlem hos HORESTA
- Faglært indenfor for det speciale, du skal være censor for
- Være i fuld beskæftigelse og fortrinsvist elever på din arbejdsplads
Som censor er du ansvarlig for at sikre, at bedømmelsen sker i overensstemmelse med regler og lovgivning, og at elevernes færdigheder lever op til uddannelsens krav. Første gang bliver du sendt ud som ”føl” – dvs. sammen med en anden erfaren censor.
Har du lyst til at blive censor? Så kontakt chefkonsulent Helena Kajinic i HORESTA.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
AI-voice overtager telefonen i restauranter og hoteller
14-12-2025
-
Madanmelder: Kæder dominerer men bidrager til mangfoldighed
14-12-2025
-
Turistovernatninger steg i oktober og hotellerne trak læsset
14-12-2025
-
Strandhotellet Blokhus bliver en del af Small Danish Hotels
14-12-2025
-
Hooked kæmper mod billigbølgen: “Vi er stadig en niche”
14-12-2025
-
Michelin-restaurant spreder julestemning til byens udsatte
14-12-2025