I McDonald’s restauranter landet over finder man et stort hold af unge medarbejdere, der balancerer arbejde og uddannelse. For Sille Stenholm Jørgensen og Mikkel Wyrtz begyndte deres rejse i McDonald’s også som et fritidsjob, men udviklede sig hurtigt til en karrierevej.
Se HORESTA Play-videoen med Sille og Mikkel nedenfor og få et indblik i deres karriereforløb, og hvordan McDonald’s arbejder med at skabe karriereveje for unge medarbejdere.
Sille var 15 år, da hun begyndte at arbejde på McDonald’s i Taastrup ved siden af gymnasiet. I dag 8 år senere har hun været igennem forskellige stillinger hos burgerkæden som skiftleder, afdelingsleder og står i dag, som restaurantchef samtidig med, at hun tager en lederuddannelse på McDonald’s eget akademi.
Også for Mikkel Wyrtz begyndte rejsen med en deltidsstilling ved siden af skolen. Efterfølgende steg han i graderne som manager og supervisor – og i dag ejer han flere McDonald’s-restauranter i hele landet som franchisetager.
Fælles for deres historier er, at de begge fra en ung alder har taget ansvar og trivedes i lederroller. De er gode eksempler på, hvordan unge kan vokse med opgaven og finde motivation i at udvikle sig selv og andre.
Netop det at være leder og rollemodel er et vigtigt tema hos McDonald’s. Her er der fokus på medarbejderudvikling, efteruddannelse og talentpleje. For unge med ambitioner er der masser af muligheder for at gøre karriere i restaurationsbranchen – også i en af verdens største restaurantkæder.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA Play: Bella Group ser stort potentiale i kongresser frem mod 2030
10-07-2026
-
HORESTA: Turismen er en styrkeposition, ikke et problem der skal beskattes
10-07-2026
-
HORESTA: Regnefejl kan have gjort international arbejdskraft unødigt dyr
10-07-2026
-
Nyhedsbrevet holder sommerpause: Men vi er kun et opkald væk
10-07-2026
PRESSEKLIP
-
Park Lane Copenhagen skal på jagt efter ny direktør
09-07-2026
-
København kåret som verdens bedste by
09-07-2026
-
Nyt notat sår tvivl om regulering af beløbsordningen
09-07-2026
-
Sankt Helene i Tisvilde vil udvikles til luksusresort: Her er planerne
09-07-2026
-
Billund Lufthavnshotel løfter overskuddet
09-07-2026
-
Nyt madakademi skal styrke gastroturismen
09-07-2026
-
Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense
09-07-2026
-
Internationalt: Kina åbner hotel drevet af robotter
09-07-2026