Trivsel og medarbejdertilfredshed fylder meget i hotel- og restaurantbranchen, og virksomhederne viser en stor velvilje til at skabe det bedst mulige miljø. Det er tilmeldingerne til HORESTAs arbejdsmiljøkonference ’Mental trivsel på menuen’ et godt eksempel på.

Her var der oprindeligt plads til 100 deltagere, men på grund af den store interesse blev der frigivet 20 ekstra pladser, som lynhurtigt blev besat. Der bliver altså fuldt hus, når HORESTA åbner dørene den 30. september i CodeNode i København.

Her kan de mange deltagere glæde sig til at opleve Simon Jul som moderator og se frem til praksisnære oplæg fra førende brancheprofiler, der vil præsentere de nyeste tendenser og best practice-eksempler inden for arbejdsmiljø.

På konferencen vil Julie Granhøj, som er antropolog og seniorkonsulent hos Norion, løfte sløret for 10 konkrete tiltag til at øge trivslen, der virker i praksis.

Vi glæder os til at byde jer velkommen til en inspirerende dag!

Sådan sikrer du korrekt brug af vikarer

Arbejdsretten har for nylig afsagt en afgørelse, som handler om hvordan vikarlovens ligebehandlingsprincip skal forstås. Vikarbureauer skal sikre, at vikarer har samme vilkår som fastansatte i virksomheden.

Affaldstilsyn rammer skævt for landsdækkende fastfoodkæde

Sunset Boulevard er blandt branchens frontløbere, når det gælder affaldsreduktion og genbrug. Alligevel har kæden oplevet, hvordan det kommunale affaldstilsyn er uensartet og uforudsigeligt. Ifølge HORESTA understreger casen behovet for en ændring af tilsynet.

Log ind