På den internationale hotelkonference, The Lobby, som HORESTA har indgået partnerskabsaftale med, var der fyldt sal og god stemning dagen igennem.

Deltagerne kunne opleve flere danske og internationale oplægsholder, der delte ud af deres værdifulde erfaringer og blandt andet gav et indblik i, hvordan man leder og motiverer unge medarbejdere, som ofte har nogle andre krav til arbejdspladsen end tidligere.

Fleksibilitet, medbestemmelse, fællesskabsfølelse og en højere grad af ansvar er nogle af de ting, der kendetegner branchens unge medarbejdere, og det kan du høre Danni Bühlmann fra Bühlmann Hotel & Gastronomi og Karen Nedergaard Svendsen fra Absalon Group tale mere om i videoen herunder.

Co-founder af The Lobby, Dorte Bagge, fortæller også om, hvordan branchen kan drive udvikling igennem fællesskab.

Hotelgigant vil vokse yderligere i Norden

InterContinental Hotels Group har annonceret et nyt hotel i Stockholm og ser samtidig Norden som et vigtigt vækstmarked. Hotelkoncernen forventer at udvide sin portefølje yderligere i de nordiske lande.

Historisk hospital kan blive nyt hotelområde

Jeudan har fået det første politiske ja til en lokalplan, der skal omdanne det tidligere kommunehospital i København. Planen åbner blandt andet mulighed for hotel, restauranter og butikker, når Københavns Universitet fraflytter området.

Log ind