Fremover vil der kun blive gennemført én opfølgende kontrol ved indskærpelser til fødevarevirksomheder. Virksomheder, der fortsat har dårlig regelefterlevelse, vil dog stadig få to opfølgende kontrolbesøg.

Denne regelændring har HORESTA længe kæmpet for, og er et resultat af Fødevare- og veterinæraftale 2024-2027, hvor det nu fastslås, at indskærpelser på fødevareområdet fremover alene skal udløse én opfølgende kontrol. Denne ændring indebærer to overgangsordninger for at sikre en glidende overgang til den nye kontrolprocedure.

For at imødekomme det politiske ønske om hurtigt at udfase første opfølgende målrettede kontrol er det besluttet at fravige den gældende fødevarekontrolbekendtgørelse. Fra 1. oktober 2024 vil der derfor kun blive gennemført én opfølgende kontrol efter indskærpelser meddelt fra denne dato.

Overgangsordningen betyder, at virksomheder, der fra 1. oktober 2024 får en eller flere indskærpelser, kun vil få en opfølgende standardkontrol.

Virksomheder, der derimod har fået en indskærpelse før 1. oktober 2024, vil fortsat få to opfølgende kontroller efter de gældende retningslinjer, herunder både en målrettet og en standardkontrol. Dette gælder også for virksomheder, som ikke har fået udført de opfølgende kontroller i 2024.

Du kan læse meget mere om de nye regler på: foedevarestyrelsen.dk

Tine
Fødevarechef
Tine Skriver

Flammen frygter skæv konkurrence fra takeaway efter momsnyt

En lavere moms på takeaway end på restaurantbesøg kan påvirke gæsternes valg mellem at spise ude og tage maden med hjem. Flammens adm. direktør, Piet Klein, er især bekymret for konsekvenserne for efterspørgslen på restauranter.

Turismerekord i juli: HORESTA peger på flere årsager bag

Hotellerne i Region Hovedstaden havde 7,2 pct. flere overnatninger i juli end i samme måned sidste år. HORESTAs adm. direktør, Jeppe Møller-Herskind, ser samtidig muligheder for at tiltrække flere turister uden for højsæsonen.

Log ind