Danmark er ét af de lande, der med åbne arme har taget imod ukrainske flygtninge for at hjælpe dem i sikkerhed langt væk fra krigen.
Nu efterspørger Københavns Kommune indkvarteringsmuligheder for nogle af de mange ukrainske familier og kigger i den forbindelse mod hotellerne i hovedstaden som en mulighed. Kommunen leder efter forskellige typer af hoteller og har brug for en eller flere udlejningsaftaler på flere måneder.
Hvis I kan hjælpe kommunen med at løse indkvarteringsudfordringen, hører de gerne fra jer på [email protected] eller 24968790. Kommunen stiller meget gerne op til et uformelt kaffemøde.
Ønsker til hoteller:
- Beliggende i Københavns Kommune
- Kan lejes ud i en længere sammenhængende periode
- Hoteller der kan rumme min. 100 gæster
- Dialog om en passende model for hvordan gæsterne kan bespises samt etableringer af vaskefaciliteter.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Rekordår for beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen
24-02-2026
-
Strawberry udpeger ny HR-direktør: Har tidligere arbejdet i Danmark
24-02-2026
-
HORESTA bakker op om ensartede affaldsregler
24-02-2026
-
Dansk Folkeparti vil skrotte kildesortering efter debat om affaldsgebyrer
24-02-2026
-
Brøchner Hotels åbner suitekoncept i Carlsberg Byen
24-02-2026
-
HORESTA: En hovedstad må gerne kunne høres
24-02-2026
-
Historisk herregårdshotel til salg for 27 mio. kr.
24-02-2026