Danmark er ét af de lande, der med åbne arme har taget imod ukrainske flygtninge for at hjælpe dem i sikkerhed langt væk fra krigen.
Nu efterspørger Københavns Kommune indkvarteringsmuligheder for nogle af de mange ukrainske familier og kigger i den forbindelse mod hotellerne i hovedstaden som en mulighed. Kommunen leder efter forskellige typer af hoteller og har brug for en eller flere udlejningsaftaler på flere måneder.
Hvis I kan hjælpe kommunen med at løse indkvarteringsudfordringen, hører de gerne fra jer på [email protected] eller 24968790. Kommunen stiller meget gerne op til et uformelt kaffemøde.
Ønsker til hoteller:
- Beliggende i Københavns Kommune
- Kan lejes ud i en længere sammenhængende periode
- Hoteller der kan rumme min. 100 gæster
- Dialog om en passende model for hvordan gæsterne kan bespises samt etableringer af vaskefaciliteter.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Marriott udvider i København med opkøb af CitizenM
29-04-2025
-
HORESTA advarer mod Københavns Kommunes nye nattelivsplan
29-04-2025
-
Danske kokke- og tjenerelever henter sølv ved nordiske mesterskaber 2025
29-04-2025
-
Ruths Hotel sikrer millionoverskud trods vejrets luner
29-04-2025
-
Norske Spenn udvider med Reitan Retail – danske hotelgæster får flere fordele
29-04-2025
-
Danske Hoteller vil vokse videre med ny kapitaludvidelse
29-04-2025
-
Hvide Sande-serie skaber massiv opmærksomhed om Vestkysten
29-04-2025
-
Bornholmsk strandhotel satser på helårsturisme efter ny SKI-aftale
29-04-2025
-
Kokke og entusiaster skal dyste til DM i Bålmad
29-04-2025