Simon Boje Groth og Mads Friis havde til mødet med Jeppe Bruus to emner på dagsordenen i form af emballage og fritidsjob. Her var ministeren meget lydhør og åben over for forslag fra branchen til eventuelle løsningsmodeller.
På området for emballage arbejder HORESTA blandt andet for at gøre producentansvar og emballageafgift mere ensartet, så systemet bliver enkelt og forståeligt. En indsats, der på sigt gerne skal sikre de rette incitamenter.
Til mødet var fritidsjob også på dagsordenen. For tallene taler nemlig sit tydelige sprog: Unge, som har haft et fritidsjob, klarer sig bedre senere i livet end dem uden. De lærer om ansvar og pligter samt får værdifuld erfaring med arbejdsmarkedet. For virksomhederne kan unge i fritidsjob være en vej til at sikre fremtidens medarbejdere gennem kurser og uddannelse. Netop derfor har HORESTA længe kæmpet for at få flere unge fritidsjobbere. Skatteminister Jeppe Bruus var meget forstående over for de inputs, HORESTA havde med.
Du kan læse hele vores politiske udspil ’flere unge skal i fritidsjob’ via dette link.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Protester mod turisme spreder sig i Europa
11-07-2025
-
Wolt udvider trods underskud
11-07-2025
-
Cirkusbygningen satser bredt efter renovering
11-07-2025
-
Københavns Lufthavn i international topplacering
11-07-2025
-
Madklubbens omsætning faldt
11-07-2025
-
Naturhotel i hængekøjer åbner i Nordsjælland
11-07-2025
-
Direktør opsagt efter seks år på fynsk hotel
11-07-2025