Hotel-, restaurant- og turismeerhvervet samles igen til årets fedeste og største branchefest, HORESTA Årsdag, som i år bliver afholdt for 12. gang. Her får du mulighed for at opleve inspirerende talere, få indsigt i de nyeste trends og den seneste udvikling samt netværke med hundredevis af branchefolk.

Det er endnu ikke muligt at tilmelde sig, men vi er i fuld gang med at sammensætte et spændende program!. Glem derfor ikke at sætte kryds i kalenderen den 21. november 2024.

Vi glæder os til at se hele branchen til festlig, hyggelig og inspirerende HORESTA Årsdag 2024 i København.

Du kan se eller gense højdepunkter fra Årsdagen 2023 i videoen herunder.

Tre priser hædrer restaureringen af Cirkusbygningen

Restaureringen af Cirkusbygningen er blevet hædret med tre priser på én uge. Bygningen har modtaget Københavns Kommunes Bygningspræmiering 2026, Publikumsprisen 2026 og Farveprisen 2026 for arbejdet med at bevare og genskabe det historiske hus.

København siger nej til nye hoteller i Middelalderbyen

Et flertal på Københavns Rådhus vil stoppe nye hoteller i Middelalderbyen af hensyn til hverdagslivet og frygt for overturisme. HORESTA kritiserer beslutningen og efterlyser individuelle vurderinger af projekterne.

Log ind