Den grønne omstilling skal også finde vej til de professionelle køkkener. Her spiller udviklingen af uddannelser for køkkenprofessionelle med fokus på plantebaseret mad en stor rolle. Derfor afholdes der et symposium for at bidrage til synliggørelse af kursusmuligheder på køkkenområdet, herunder inden for bæredygtighed og klimavenligt køkken.

 Symposiet henvender sig til beslutningstagere og fagprofessionelle inden for bespisning i offentlige og private køkkener. Bag symposiet står blandt andet HORESTA, Danske Regioner, Kost- og Ernæringsforbundet, Fødevareforbundet NNF og BKD.

Du kan tilmelde dig her senest den 2. oktober 2023

HORESTA: Turismeskat er en virkningsløs vækstdræber

I en kronik i Børsen advarer HORESTAs administrerende direktør, Jeppe Møller Herskind, mod at indføre en turismeskat i Danmark. Erfaringerne fra Amsterdam viser ifølge kronikken, at skatten ikke løser problemerne, men gør hotellerne dyrere og skaber skæv konkurrence.

Har I navn eller logo på emballagen? Så skal I reagere nu

Fra den 12. august gælder nye EU-regler for emballage. Har I jeres eget navn, logo eller design på emballagen, kan I få ansvar for at dokumentere, at emballagen lever op til reglerne. HORESTA har samlet en guide og skabeloner, som gør det lettere at komme i gang.

Log ind