HORESTA har med sit mandat i Københavns Kommunes nattelivsudvalg i løbet af året arbejdet på udformningen af et charter, der skal udvikle et natteliv uden diskrimination. Processen har blandt andet omfattet en tæt dialog med restauratører og repræsentanter for minoritetsorganisationer.
Charteret er nu klar til at blive lanceret den 9. oktober under titlen “Charter for et natteliv uden diskrimination” med en ny kampagne. Kampagnen er blandt andet tiltænkt som en positiv bevægelse, hvor nattelivets aktører med afsæt i charteret er med til at udbrede den positive fortælling om, at branchen gerne vil være med til at skabe en endnu bedre, tryg og sikker hovedstad at feste og more sig i.
Kampagnen vil i hovedtræk bestå af et kampagnewebsite, en række print-elementer til ophængning i f.eks. døre og garderober og en kampagne på de sociale medier.
Hverken kampagnen eller charteret er bundet op på nogen form for restriktioner, sanktioner eller juridiske konsekvenser. Alt dette er reguleret i den lovgivning, som restauratører allerede opererer under og forholder sig til.
Alle restauratører, der ønsker at være en del af charteret skal opfylde en række fastsatte krav. Mere info bliver tilsendt ved tilmelding på denne side.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
Ny i HORESTA: Husted Gruppen bragte vinbaren til Danmark og har aldrig set sig tilbage siden
16-04-2026
-
Nordiske Mesterskaber 2026: Danske talenter er klar til at dyste i Sverige
16-04-2026
-
Danmarks bedste konferencekokke blev kåret til Copper Skillet 2026
16-04-2026
-
Storebælt Sinatur Hotel & Konference er Danmarks Bedste Venue 2026
16-04-2026
PRESSEKLIP
-
Joe & The Juice ruster sig til videre vækst med ny investor
16-04-2026
-
Ny programserie om Michelin får premiere 20. april
16-04-2026
-
Morten Dahlin får ny rolle i Venstre
16-04-2026
-
Flere overnatninger skyder turismeåret godt i gang
16-04-2026
-
Madens Folkemøde finder sted 21.-23. maj i Nykøbing Falster
16-04-2026
-
Milling Hotels lever overskud i 2025: Men regnskab bærer også præg af større investeringer
16-04-2026
-
Aarhusianske Gastronomé vender underskud til overskud
16-04-2026
-
Charlottehaven styrker kommerciel ledelse
16-04-2026
-
Ny direktør skal føre Fjordgaarden videre
16-04-2026