HORESTA Årsdag 2023 var fyldt med spændende og inspirerende oplæg fra en række eksperter i ledelse og arbejdsmiljø. Efterfølgende har der været stor interesse for at kunne gense oplægsholdernes præsentationer.

Derfor er vi glade for, at alle eksperterne har givet accept til deling af deres materiale, så du nu kan se eller gense de interessante præsentationer. Du finder dem ved at logge ind i HORESTA-appen og vælge menupunktet “præsentationer”.

Dansk tjenertalent sikrer Danmark podieplads ved WorldSkills2026

En dansk bronzemedalje og to Medallions for Excellence. De tre unge talenter fra hotel- og restauranterhvervet leverede præstationer på imponerende internationalt niveau ved WorldSkills 2026 i Shanghai. Tjenerelev Linnea Lind Lehner stod for Danmarks eneste medalje ved verdensmesterskabet.

Tre storbyer sænker regningen for udeservering

Restauranter og caféer i København, Aarhus og Aalborg får lavere udgifter til udeservering. HORESTA glæder sig over beslutningerne og peger på, at udeservering også bidrager med aktivitet og liv i byerne.

Ny rekord: 150.000 arbejder på hoteller og restauranter

Beskæftigelsen i hotel og restaurantbranchen nåede i juli 152.743 personer, viser nye tal fra Danmarks Statistik. Det er ny brancherekort, og så er det knap 7.000 flere end året før. Internationale medarbejdere står for næsten halvdelen af fremgangen.

Log ind