Selvom udeservering ikke længere er på alles læber og sagen synes afsluttet, lever forslaget om at lukke udeserveringen i København klokken 22.00 i bedste velgående.

Det er stadig uvist, hvilken model for udeserveringen i København, som Borgerrepræsentationen kommer til at vedtage. Der er blandt andet blevet stillet et forslag i Teknik- og Miljøudvalget om, at udeserveringen skal lukke klokken 22.00 fra søndag til torsdag i Middelalderbyen og på Indre Nørrebro.

Det var Jeppe Møller-Herskind på TV 2 Kosmopol for at tale om, og her gjorde han opmærksom på, at det vil få katastrofale konsekvenser for vores dynamiske hovedstad, hvis forslaget vedtages. En af årsagerne til, at så mange turister netop vælger at besøge Middelalderbyen er det vibrerende byliv og den store koncentration af restauranter og den gode stemning.

Ét af problemerne med den begrænsede udeservering er, at København ikke vil kunne konkurrere med omkringliggende storbyer, hvis beboere og besøgende ikke har mulighed for at spise ude eller nye deres drikkevarer i sommervarmen efter 22:00.

Derfor slipper HORESTA ikke tøjlerne, men sætter sejl for at bevare en levende by til glæde for både beboere og besøgende.

HORESTA Play: Folkemøde med grin, dilemmaer og politiske diskussioner

Fra Airbnb og fritidsjob til bureaukrati og afgifter. HORESTAs fire debatter på Folkemødet tog fat i nogle af de spørgsmål, der fylder mest for hotel-, restaurant- og turisterhvervet. Fredagens afsluttende debat blev samtidig en underholdende finale på tre dage i Allinge.

Hotel Insights samler branchens ledere i København den 19. juni

Hvordan ser udviklingen ud i hotelmarkedet lige nu, og hvad kan branchen forvente i den kommende tid? Det er blandt spørgsmålene, når HORESTA inviterer til Hotel Insights 2026 i København den 19. juni. Her venter en formiddag med nye markedsdata, analyser og inspiration fra branchens centrale aktører.

Log ind