I næste uge skal nogle af Danmarks bedste kokke og tjenerne kæmpe om titlerne som Årets Kok og Årets Tjener 2023.

Det sker for et indbudt publikum på messen Madværkstedet i København. Vi har dog reserveret pladser til to personer, som brænder for dansk gastronomi og gerne vil opleve topkokkene og tjenerne på tæt hold.

Har du og en ven, en bekendt, en kæreste eller et familiemedlem lyst til at lægge smagsløg til, når konkurrencerne løber af stablen på tirsdag den 21. marts? Så har I muligheden ved at deltage i HORESTAs konkurrence om to billetter til konkurrencemiddagen, og det gør I ved at svare på følgende spørgsmål:

”Hvad hedder danskeren, som i januar 2023 blev kåret som verdens bedste kok?”

Send svaret til [email protected] senest på fredag den 17. marts kl. 12, hvor vi trækker lod om vinderen. I svaret skal du også skrive dit og din ledsagers navne. Vinderne får direkte besked.

Bemærk: Man skal være fyldt 18 år for at kunne deltage.

Middagen foregår fra kl. 12 til 15 i Lokomotivværkstedet, Otto Busses Vej 5A, 2450 København.

Kan vinderen ikke stille ved konkurrencerne, går billetterne videre til en anden deltager i konkurrencen.

 

 

Fem hoteller vender tilbage til HORESTA

Fem jyske hoteller har valgt at vende tilbage til HORESTA efter en periode uden for brancheforeningen. HORESTA ser beslutningen som en tillidserklæring til den specialiserede rådgivning og det faglige fællesskab.

Lempelser gør det nu lettere at drive restaurant og bar i Jomfru Ane Gade

Det bliver nu lettere at udvikle restauranter og barer i Jomfru Ane Gade. Aalborg Byråd har lempet eksisterende regler og fjerner nu flere af de dokumentationskrav, som HORESTA og branchen har arbejdet for at få ændret. Resultatet er mere smidige rammer og mindre bureaukrati for virksomhederne.

Nye regler om sygemeldte medarbejdere fra 1. juli 2026

Fra 1. juli bliver kommunens opfølgning på sygemeldte mere fleksibel. Virksomheder får en større rolle i vurderingen af, om der er behov for hjælp til at få medarbejderen tilbage i arbejde. Bliv klogere på ændringen her.

Log ind