OBS - webinaret er blevet udsat indtil den 23. juni. Tilmeld dig det nye webinar her.

 

Der er et stigende fokus på CO2-beregninger, og derfor er mange turistvirksomheder gået i gang med at beregne deres udledninger, blandt andet i forbindelse med Green Key og øvrige miljømærkninger.

Men hvordan sikrer man, at beregningerne er korrekte, og hvordan får man kommunikeret sine grønne initiativer bedst?

Det tager vi fat på på HORESTAs webinar om CO2-beregninger. Her kan du se beregningseksempler med Klimakompasset, mens vi gør status på indsendte regnskaber og giver vores bud på, hvordan I kommer videre og får kommunikeret til jeres målgrupper.

 

Program for webinaret:

Beregningseksempler ved brug af Klimakompasset

Markus Bjerre, specialkonsulent, Klimakompasset og Erhvervsstyrelsen

Hovedelementer for indberettede CO2-beregning

Sara Azoulay Pedersen, ESG-chef, HORESTA

Forslag til hjælp til selvhjælp for CO2-beregninger

Introduktion til kommunikation om CO2-beregninger

Mikal Holt Jensen, miljøchef og sekretariatsleder, HORESTA

 

Webinaret er gratis for HORESTA- og Green Key-medlemmer.

 

HORESTA: Turismeskat er en virkningsløs vækstdræber

I en kronik i Børsen advarer HORESTAs administrerende direktør, Jeppe Møller Herskind, mod at indføre en turismeskat i Danmark. Erfaringerne fra Amsterdam viser ifølge kronikken, at skatten ikke løser problemerne, men gør hotellerne dyrere og skaber skæv konkurrence.

Har I navn eller logo på emballagen? Så skal I reagere nu

Fra den 12. august gælder nye EU-regler for emballage. Har I jeres eget navn, logo eller design på emballagen, kan I få ansvar for at dokumentere, at emballagen lever op til reglerne. HORESTA har samlet en guide og skabeloner, som gør det lettere at komme i gang.

Log ind