Hvis du eller dine medarbejdere går med spirende lederdrømme, eller vil du som leder dygtiggøre dig, har HORESTA sammen med Dania netop lanceret en ny lederuddannelse skræddersyet til hotel-, restaurant- og turismeerhvervet.

Uddannelsen består af seks moduler, som hvert strækker sig over tre måneder. Der er syv undervisningsdage i hvert modul, og uddannelsen er tilrettelagt med onlineundervisning, som giver dig mulighed for at tilpasse undervisningen til dit arbejds- og privatliv.

Når du har gennemgået uddannelsen, vil du være bedre i stand til bl.a. at analysere og løse ledelsesudfordringer, skabe et godt arbejdsmiljø, forstå egen personprofil og hvordan du bruger værktøjet i din ledelse, håndtere både strategisk og praktisk lederskab samt forebygge og løse konflikter.

Du kan læse mere om uddannelsen, mulighed for tilskud og hvordan du tilmelder dig lige her.

Læs mere om Hospitality Management

Pia
Chef for kompetencer, bæredygtighed og certificering
Pia Svane

Helena
Chefkonsulent - Uddannelse og kompentencer
Helena Kajinic

SENESTE NYHEDSBREV

HORESTAs lønberegner er opdateret med nye satser

HORESTAs lønberegner er opdateret med nye satser pr. 1. marts 2026. Beregneren giver medlemmer et klart overblik over løn og tillæg på HORESTAs hovedoverenskomst. Værktøjet samler alle lønelementer og gør lønsamtaler enklere og mere gennemsigtige.

Lovforslag om løngennemsigtighed sendt i høring

Det har været længe ventet – og nu er der fremsat lovforslag om løngennemsigtighed, som er sendt i høring. Med lovforslaget er der lagt op til, at reglerne om løngennemsigtighed udskydes og først træder i kraft den 1. januar 2027.

Log ind