Hoteller og restauranter er hårdere ramt end andre brancher, når det gælder mangel på arbejdskraft.
”Det går ikke så godt, som vi havde håbet på. Vi er en branche, som efterspørger arbejdskraft på hele linjen, men specielt faglært arbejdskraft”, sagde HORESTAs kommercielle direktør, Jeppe Møller-Herskind, da TV2/Kosmopol i påsken satte fokus på emnet.
En ny rapport fra Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering viser, at to ud af tre restauranter i anden halvdel af 2022 havde så stor mangel på arbejdskraft, at det kostede på bundlinjen.
I hovedstaden mislykkedes 56 procent af alle rekrutteringsforsøg i branchen, og det er den højeste andel i alle brancher.
Hvis billedet skal ændres, er der behov for handling, pointerede Jeppe Møller-Herskind.
”Vi har brug for mere arbejdskraft fra udlandet, men vi skal også have fat i hele den upcoming generation, som skal søge imod vores fantastiske branche. Det betyder også, at erhvervsuddannelserne skal have et løft, og at vi skal have markedsført uddannelserne bedre", sagde han.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Bocuse d’Or-profil bliver køkkenchef på Molskroen
20-08-2026
-
HORESTA efter nye overnatningstal: Hotelvæksten breder sig til hele Danmark
20-08-2026
-
HORESTA: AI får større rolle i restauranternes drift
20-08-2026
-
Ny turismetrend vinder frem fra ukendt side
20-08-2026
-
Comwell digitaliserer gæsterejsen med ny app
20-08-2026
-
Copenhagen Marriott istandsætter 280 værelser
20-08-2026
-
HORESTA klar til skærpede krav til el-delecykler
20-08-2026
-
Hotel i Odense udvider med knap 250 nye værelser
20-08-2026