Når du kæmper med fødevareregler og kontrolbesøg, så står HORESTAs eksperter klar til at hjælpe dig. De laver nemlig ikke andet end at rådgive hotel-, restaurant- og turisterhvervet. Derfor kan de hurtigt give dig de svar, du har brug for.

Det kan være i forbindelse med besøg fra Fødevarekontrollen, vejen til at nedbringe din virksomheds madspild og nyeste viden om hygiejne og gældende regler.

Her fortæller HORESTAs fødevarechef, Tine Skriver, mere om, hvad der følger med et HORESTA-medlemskab.

Vil du høre mere om alle de andre fordele, der er ved et HORESTA-medlemskab? Så kan du læse mere her.

Affaldstilsyn debatteres i Folketinget efter kritik fra HORESTA

Debatten om kommunernes affaldstilsyn og astronomisk høje gebyrer for landets virksomheder er nu rykket ind på Christiansborg. Folketingsmedlem Mette Thiesen har fremsat et §20-spørgsmål om et konkret affaldstilsyn, som miljøminister Magnus Heunicke nu skal svare på.

Log ind