Campingpladserne nød godt af, at danskerne i de to foregående corona-somre havde begrænsede muligheder for at rejse udenlands. Nu har Danmarks Statistik så offentliggjort overnatningstal for juli 2022, og campingpladserne har formået at holde fast i overnatningsfremgangen sammenlignet med 2019, før krisen ramte.
I juli var der 4,1 mio. overnatninger på de danske campingpladser, hvilket var mere end en kvart million flere end samme måned i 2019. Det var en smule under niveauet fra somrene i 2020 og 2021.
Ser man dog på årets syv første måneder har der dog været en fremgang på flere end 850.000 overnatninger hos campingpladserne sammenlignet med 2019, hvilket svarer til en vækst på 11,1 pct., hvilket også er væsentlig højere end 2020 og 2021.
”Særligt de udenlandske turister har sikret en stærk sommer for campingpladserne i år, og de har været meget savnet under pandemien,” siger Martin Andersen, sekretariatsleder for HORESTA Camping.
Han understreger, at campingerhvervet altid har været ensbetydende med gode oplevelser i naturskønne rammer, og at det er en ferieform, som mange rejsende har et stærkt forhold til og gode minder fra.
Potentialet er endnu større
HORESTA Camping mener, at potentialet i erhvervet er endnu større, men at virksomhederne underlægges unødvendige benspænd i det nuværende campingreglement.
”Virksomhederne bliver detailstyret i en sådan grad, at ønskerne til udvikling og nytænkning er nærmest umulige at realisere. Det ser man slet ikke i landene omkring os, og derfor er det vigtigt, at vi sikrer branchen en langt højere grad af fleksibilitet, så vi kan indfri det enorme potentiale, der er i virksomhederne. Efterspørgslen på campingoplevelser har aldrig været større, og den skal virksomhederne have lov til at imødekomme,” mener Martin Andersen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA Play: Bella Group ser stort potentiale i kongresser frem mod 2030
10-07-2026
-
HORESTA: Turismen er en styrkeposition, ikke et problem der skal beskattes
10-07-2026
-
HORESTA: Regnefejl kan have gjort international arbejdskraft unødigt dyr
10-07-2026
-
Nyhedsbrevet holder sommerpause: Men vi er kun et opkald væk
10-07-2026
PRESSEKLIP
-
Park Lane Copenhagen skal på jagt efter ny direktør
09-07-2026
-
København kåret som verdens bedste by
09-07-2026
-
Nyt notat sår tvivl om regulering af beløbsordningen
09-07-2026
-
Sankt Helene i Tisvilde vil udvikles til luksusresort: Her er planerne
09-07-2026
-
Billund Lufthavnshotel løfter overskuddet
09-07-2026
-
Nyt madakademi skal styrke gastroturismen
09-07-2026
-
Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense
09-07-2026
-
Internationalt: Kina åbner hotel drevet af robotter
09-07-2026