“Det vigtigste for os er egentlig, at gæsterne føler sig hjemme,” siger Nadja Hjorth Hansen, der er hotelchef på Hotel Balka Strand, der har 96 værelser og er omringet af en frodig have. Virksomheden er et af HORESTAs nyeste medlemmer.
(artiklen fortsætter under billedet)

Hotellet ligger perfekt placeret tæt på Nexø og fiskerlejet Snogebæk på solskinsøen. Og det tiltrækker ældre som yngre.
“I skolernes sommerferier har vi besøg af mange børnefamilier, mens vi resten af sæsonen gerne har besøg af et mere modent publikum,” siger hotelchefen.
(artiklen fortsætter under billedet)

Hotellet oplevede i den grad, at “Bornholm var det nye sort” under krisen. Gæsterne strømmede til, men alligevel blev de ramt på økonomien af nedlukninger, der betød kortere sæsoner.
“Så lige nu har vi ekstra store forventninger til den kommende sæson. Det tyder heldigvis rigtig godt.”
(artiklen fortsætter under billedet)

Vil du vide mere om fordelene ved et HORESTA-medlemskab? Så læs mere her.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Four Seasons åbner hotel på mondæn adresse i København
02-06-2026
-
Danmark slår rekord: 55 Michelin-stjerner
02-06-2026
-
Konflikten i Mellemøsten rammer hotellerne
02-06-2026
-
Tidligere Bellagroup-direktør får nyt topjob
02-06-2026
-
HORESTA: Logo på emballage kan udløse producentansvar
02-06-2026
-
Nyt studie: Ikoniske attraktioner skuffer turister
02-06-2026
-
Jørgensens Hotel bliver del af nordisk kæde
02-06-2026
-
Internationalt: Firenze udvider forbud mod korttidsudlejning
02-06-2026