Regeringen har præsenteret deres forslag til en ny Co2-afgift, som har til hensigt at give virksomheder et incitament til at blive mindre klimabelastende.

Men hvad vil afgiften egentlig betyde for din virksomhed?

HORESTA afholder i samarbejde med Green Power Denmark webinar om de kommende Co2 afgifter for vores medlemmer.

På webinaret vil chefkonsulent Martin Ingerslev fra Green Power Denmark gennemgå ’teknikken’ bag den bebudede model for Co2-afgifter for erhvervet og forklare, hvad det betyder for din virksomhed.

Afslutningsvis er der mulighed for at stille spørgsmål.

Webinaret finder sted den 1. juni kl. 11.00 – 12.00.

Du kan melde dig til her.

København sætter 46 mio. kr. af til kontrol med udlejning

Københavns Kommunes budgetaftale for 2027 afsætter samlet 46 mio. kr. til en ny boligpatrulje og den sagsbehandling, som indsatsen ventes at medføre. Patruljen skal blandt andet føre kontrol med ulovlig korttidsudlejning og ulovlig hoteldrift, men de konkrete beføjelser afhænger fortsat af kommende lovgivning.

Regeringen forventer stort prisfald fra lavere moms

Regeringen regner foreløbigt med, at omkring 96 pct. af den planlagte momsnedsættelse på fødevarer vil slå igennem som lavere priser for forbrugerne. Beregningen bygger på en antagelse om fuldt prisgennemslag fratrukket virksomhedernes administrative omkostninger ved et differentieret momssystem.

BDO inviterer til webinarer: Få styr på markedsføring og klimamål

Nye regler for grøn markedsføring og stigende krav til virksomheders klimamål kan få betydning helt ind i jeres daglige drift. BDO inviterer nu til to webinarer, der giver virksomheder et praktisk overblik over nye krav til markedsføring og klimamål. Webinarerne er gratis. Skal du med?

Log ind