47.000 virksomheder, der har modtaget kompensation for tabt omsætning mellem den 1. september 2020 og den 28. februar 2022, kan nu indberette til slutafregningen.
Erhvervsstyrelsen fortæller på sin hjemmeside, at virksomhederne skal indsende dokumentation for de faktiske forhold i perioden for at sikre, at alle får den kompensation, de er berettiget til. Nogle virksomheder kommer til at tilbagebetale kompensation, mens andre skal have yderligere kompensation udbetalt.
Kompensation for faste omkostninger og lønkompensation
Inden længe kan virksomheder også indberette deres faktiske forhold, hvis de har modtaget kompensation for faste omkostninger og lønkompensation mellem juli 2020 og februar 2022.
Erhvervsstyrelsen forventer at åbne for indberetninger for lønkompensation ultimo maj og for kompensation for faste omkostninger primo juni.
Virksomhederne vil modtage en besked i Digital Post, når det er muligt at indberette.
Læs mere her, hvor du også kan tilmelde dig styrelsens webinar om slutafregning.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Uventet millionarv overrasker sjællandsk museum
30-10-2026
-
Silkeborg hæver loftet for Airbnb-udlejning
30-10-2026
-
Tysk investor vil bygge hotel til 150 mio. kr. på Rømø
30-10-2026
-
Internationalt: Tre norske turistmål indfører ny turismeskat
30-10-2026
-
To hotelprojekter undtages fra hotelstop i København
30-10-2026