Regningerne fortsætter med at vokse. Det viser nye tal i det såkaldte ”Producent- og importprisindeks for varer” fra Danmarks Statistik. Indekset viser udviklingen i priserne på de varer, som handles i første omsætningsled mellem virksomheder. Det er således ikke forbrugerpriserne, men giver en indikator for retningen, da virksomhedernes produktionsomkostninger stiger.

Det samlede indeks er i april steget med 37,4 pct. sammenlignet med april 2021, og stigningen er den højeste i den tid, Danmarks Statistik har opgjort tallene.

”Det er en betragtelig stigning, og det er af en størrelse, hvor alle forretningsdrivende vil registrere ændringerne. Udviklingen er i høj grad drevet af ændringer i energipriserne, som er stukket helt af efter krigen i Ukraine og sanktionerne mod Rusland,” siger Jonas Kjær, cheføkonom i HORESTA. Producenternes priser på el, gas og fjernvarme er således hele 226 pct. højere end samme tidspunkt sidste år.  

Kategorien ”Fremstilling af fødevarer” er i april isoleret set steget med 15 pct. i forhold til samme måned i 2021.  

”Selvom stigningen i fødevarepriserne langt fra er blandt de højeste, så er det stadig en historisk udvikling, som særligt vores erhverv mærker lige nu. Desværre for kommer dette på bagkant af to års krise, som har været utrolig omkostningsfuld for mange virksomheder,” lyder det fra Jonas Kjær.

Jonas
Cheføkonom
Jonas Kjær

Fyn får bedste turismehalvår i flere år

Fyn og Øerne nåede 1,58 mio. overnatninger i første halvår af 2026, hvilket er 4,6 pct. flere end året før. Fremgangen ligger over landsgennemsnittet og mærkes især på hotellerne, mens Odense har vækst i både ferie og erhvervsturismen.

Unge går oftere på museum end de ældste

En ny opgørelse fra Danmarks Statistik viser, at knap to tredjedele af danskerne besøgte et museum i 2025. Blandt de 16 til 24-årige havde 67 pct. været på museum, mens det samme gjaldt 60 pct. af personer over 74 år.

Log ind