Caritas afholder et møde for nytilkomne ukrainere den 21. juni kl. 17 i København. På mødet vil der være gennemgang af sociale tilbud for målgruppen samt viden om det danske arbejdsmarked. Dernæst vil en jobmesse åbne, hvor de nytilkomne flygtninge kan gå rundt til forskellige stande og enten møde konkrete arbejdsgivere eller få adgang til viden om eks. CV- og jobsøgning eller sprogundervisning.
Her har I mulighed for at præsentere jobmulighederne i jeres virksomhed.
Formålet med eventet er at facilitere, at de nytilkomne kan komme tættere på det danske arbejdsmarked, og evt. interesserede virksomheder, der ønsker at deltage i jobmessen, kan kontakte os på [email protected].
Eneste krav til deltagelse er at den enkelte virksomhed kan tilbyde min. 10 stillinger samt at ansættelse foregår efter gældende løn- og ansættelsesvilkår. Alle interesserede opfordres til at henvende sig hurtigst muligt, så vi sikrer at arbejdsgivere får besked om evt. mulighed for en stand til jobmessen i god tid inden messen.
Eventet afholdes i samarbejde mellem MigrantCenter Hovedstaden og Caritas Danmark
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA Play: Bella Group ser stort potentiale i kongresser frem mod 2030
10-07-2026
-
HORESTA: Turismen er en styrkeposition, ikke et problem der skal beskattes
10-07-2026
-
HORESTA: Regnefejl kan have gjort international arbejdskraft unødigt dyr
10-07-2026
-
Nyhedsbrevet holder sommerpause: Men vi er kun et opkald væk
10-07-2026
PRESSEKLIP
-
Park Lane Copenhagen skal på jagt efter ny direktør
09-07-2026
-
København kåret som verdens bedste by
09-07-2026
-
Nyt notat sår tvivl om regulering af beløbsordningen
09-07-2026
-
Sankt Helene i Tisvilde vil udvikles til luksusresort: Her er planerne
09-07-2026
-
Billund Lufthavnshotel løfter overskuddet
09-07-2026
-
Nyt madakademi skal styrke gastroturismen
09-07-2026
-
Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense
09-07-2026
-
Internationalt: Kina åbner hotel drevet af robotter
09-07-2026