På gårsdagens pressemøde blev det blandt andet offentliggjort, at forlystelsesparker, attraktioner og kulturlivet må åbne, og langt de fleste konferencer kan igen gennemføres fra på mandag. Samtidig lægges der op til at restauranterne kommer fri af flere restriktioner fra den 1. februar.

HORESTA holder i dag webinar, hvor I kan blive opdateret på, hvad det betyder for jeres virksomhed.

Webinaret finder sted torsdag den 13. januar, kl. 13.00 - 14.00. Medlemmer af HORESTA kan tilmelde sig her.

På webinaret deltager HORESTAs politiske direktør, Kristian Nørgaard, og vores erhvervsjuridiske chef, Kaare Friis Petersen.

Kaare
Erhvervsjuridisk chef
Kaare Friis Petersen

Airbnb sætter ny rekord: Politisk aftale bliver afgørende

Korttidsudlejningen i Danmark vokser fortsat og har samtidig udviklet sig til et marked med skæv og unfair konkurrence. HORESTA opfordrer til, at de aktuelle politiske forhandlinger om skærpet lovgivning for Airbnb kommer til at gøre en reel forskel.

Klar til løngennemsigtighed?

Den 7. juni 2026 skal EU's Løngennemsigtighedsdirektivet være implementeret i dansk lovgivning. HORESTA forventer, at der snarest i det nye år kommer et lovforslag, så alle virksomheder kan få klar besked om, hvad der skal gøres.

Log ind