Kom til webinar om kompensationsmulighederne for sæson- og letfordærvelige varer, der måtte kasseres som følge af restriktioner i december.
Der er hele tre forskellige muligheder for at få visse variable udgifter/ letfordærvelige varer dækket for decembers nedlukning. Bliv klogere på, hvordan du søger, og hvilke muligheder du har for at få kompensation for de varer, som måtte smides ud som følge af aflyste julefrokoster og restriktioner.
Tilmeld dig webinaret her
Folketingets partier har lavet en decemberpulje for letfordærvelige sæsonvarer og sæsonbetonede omkostninger samt en pulje for kasserede varer ved arrangementer (+50 pax), der blev aflyst mellem den 10. og 19. december. Derudover er der visse muligheder for kompensation for letfordærvelige varer i faste omkostninger.
Erhvervsstyrelsen vil fortælle mere om mulighederne på webinaret, der afholdes på torsdag den 10. februar fra kl. 13 – 14. Spørgsmål er som altid velkomne.
Der er ansøgningsfrist for puljen for kasserede varer allerede den 14. februar. Decemberpuljen har ansøgningsfrist den 28. februar og faste omkostninger den 31. marts.
Læs mere om puljerne her og her.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Fortsat fremgang i hotelovernatninger i september
13-11-2025
-
Sunset Boulevard lander ny direktør
13-11-2025
-
Rekordvækst i Københavns Lufthavn i årets første tre kvartaler
13-11-2025
-
Burger King satser stort på kinesisk ekspansion
13-11-2025
-
Restauratør i opråb over udeserveringsgebyr: Ét bord koster 12.000 kr.
13-11-2025
-
Debatindlæg: Venstre vil stramme reglerne for korttidsudlejning
13-11-2025
-
HORESTA sætter spot på flytrafikken til Hotel Insights 2025
13-11-2025
-
Kold College vinder Young Chef 2025
13-11-2025
-
Turismepulje skal skabe aktivitet – ikke skrivebordsprojekter
13-11-2025