Efter næsten to år med corona og restriktioner, har hotelerhvervet igen fået nøglerne tilbage til forretningerne. Men hvilken fremtid kigger branchen ind i?

HORESTA afholder to Hotel Kickoff arrangementer d. 3. marts 2022 i København og d. 15. marts 2022 i Middelfart, hvor organisationens eksperter præsenterer de seneste tal og tendenser fra branchen. Derudover har HORESTA inviteret en række brancheprofiler, som vil give deres bud på, hvilken fremtid vi ser ind i, ligesom Danske Bank vil give en status for dansk økonomi og danskernes privatforbrug.

Seminaret er eksklusivt for HORESTAs hotelmedlemmer (inkl. hoteller, vandrerhjem, kroer og øvrige overnatningsvirksomheder) samt deltagere i HORESTAs HotelVidenbank. Seminaret henvender sig til hoteldirektører, hotelchefer og andre, som har ansvaret for hotellets salg, distribution og økonomi.

I kan allerede nu sikre jer en plads:

København 3. marts 2022 kl. 9.00-13.30

Severin Konferencecenter 15. marts 2022 kl. 9.00-13.30

Karin
Chefkonsulent
Karin Bækby Petersen

Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense

Frygten for egeprocessionsspindleren – bedre kendt som ”larven fra helvede” får danske turister til at aflyse ophold og oplevelser i Odense. Flere turismeaktører understreger dog, at de ikke har været berørt af larven og frygter, at situationen skader byens omdømme.

København kåret som verdens bedste by

København indtager for andet år i træk førstepladsen på en international rangliste over verdens mest attraktive byer at leve i. Placeringen understøtter byens internationale position som destination for både turister og erhverv.

Log ind