Turisme- og oplevelseserhvervet ser med spænding på, hvordan ordrebøgerne for 2023 udvikler sig. Det gør sig også gældende hos Jakob Beck Wätjen, der er hotelchef på Vejlsøhus Hotel & Konferencecenter samt formand for HORESTA Region Midtjylland.
Han håber, at en ny regering vil gøre det lettere og mere smidigt for virksomhederne i erhvervet at rekruttere.
”Der er kommet mange flere hoteller og restauranter i vores land. Heldigvis. De suger alle arbejdskraft til sig, så det er en udfordring at finde nye kolleger,” fortalte han her til morgen til TV2 News, og fortsætter:
”Jeg håber, at vi får et mere smidigt system, som tænker i, hvordan vi kan gøre det nemt for erhvervslivet. Hvis vi mangler en medarbejder til drifter, så er det jo her og nu, men der er alt for ofte lang sagsbehandling,” siger Jakob Beck Wätjen.
Han fremhæver også HORESTAs tipunktsplan med rekrutteringsforslag som et værktøj den nye regering bør gribe ud efter. Han mener samtidig, at Ukraine-krisen viste, at myndighederne har evnen til at igangsætte effektfulde arbejdsgange til glæde for både medarbejdere og arbejdsgivere.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
Fem markante hoteller vender tilbage til HORESTA
26-06-2026
-
Sommerens vigtigste tjek: Unge medarbejdere
26-06-2026
PRESSEKLIP
-
Cofoco sætter ny overskudsrekord
26-06-2026
-
Ny Scandic-kæde udvider til endnu et nordisk marked
26-06-2026
-
Danmarks rigeste mand vil købe Aarhus Airport
26-06-2026
-
Milliondonation skal sikre nordjysk attraktion
26-06-2026
-
De Konservative vil styrke turismens rammevilkår
26-06-2026
-
Ny ledelse sætter kursen på Hotel Pejsegården
26-06-2026
-
Nu åbner ny turismeuddannelse for ansøgere
26-06-2026
-
Internationalt: Hotel Hans Egede i Nuuk løfter resultatet markant
26-06-2026