Et godt arbejdsmiljø er fuldstændig afgørende. Afgørende for medarbejdernes trivsel og motivation, afgørende for virksomhedens effektivitet og ikke mindst afgørende for både forretningen samt branchens omdømme.
Derfor har HORESTA i samarbejde med Dania lanceret et akademifag målrettet branchens nuværende og kommende ledere med fokus på det psykiske arbejdsmiljø. Faget udbydes som hybridkursus, således at deltagerne både kan være til stede fysisk og online.
”Branchens arbejdsmiljø flytter sig heldigvis hele tiden i den rigtige retning, men det betyder langt fra, at vi er i mål. Vi oplever en enorm vilje fra branchens beslutningstagere til at forbedre sig på området, og derfor er vi i HORESTA også hele tiden nødt til at udvikle nye værktøjer, der kan hjælpe virksomhederne på vej. Ligesom de øvrige uddannelsesmuligheder vi har lavet i samarbejde med Dania, forventer vi, at der vil være stor efterspørgsel på dette initiativ,” siger Pia Svane, uddannelses- og projektchef i HORESTA.
I starten af november afholdte HORESTA en stor konference med fokus på unges trivsel og det psykiske arbejdsmiljø. Her kan du se, hvad både talere og deltagere fik ud af dagen.
Læs folderen om akademifaget her.
Læs mere om samtlige af HORESTAs og Danias efteruddannelsesmuligheder her.
Chef for kompetencer, bæredygtighed og certificering
Pia Svane
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Unge hoteliværksættere udvider med tredje hotel
23-06-2026
-
HORESTA: Solrigt vejr sender flere på ferie i Danmark
23-06-2026
-
Hotelchef i Vejle skifter spor efter fire år
23-06-2026
-
Beskæftigelsen holder kursen – men væksten aftager
23-06-2026
-
Regeringen lægger op til dyrere kød
23-06-2026
-
Emballageregning skaber uro hos producenter
23-06-2026
-
Internationalt: Venedig vil skrue op for turistafgiften
23-06-2026