Næsten af femtedel af energiforbruget i en gennemsnitlig restaurant går til at køle ned. Køling er med andre ord lige så vigtig for driftsøkonomien som for fødevaresikkerheden, og derfor giver det rigtig god mening at fokusere på, hvordan man som virksomhed kan spare penge og energi.
Har du brug for gode råd, så kan du få dem på en temadag, som HORESTA holder sammen med Teknologisk Institut.
På dagen vil der være indlæg af Københavns Kommune, Fødevarestyrelsen, Teknologisk Institut, Flexmeter og Eupry.
Vi inviterer deltagerne til at blive en del af dialogen, møde leverandørerne der kan hjælpe og ser frem til en temadag i godt selskab.
Her kan du læse mere om programmet for arrangementet og tilmelde dig. Det foregår den 19. september fra kl. 9-13 og er åbent for alle. HORESTA-medlemmer har gratis adgang, mens ikke-medlemmer skal betale 500 kroner.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Aarhus sænker afgiften på udeservering
18-09-2026
-
Flere kæder bejler til nyt hotel på Frederiksberg
18-09-2026
-
Campingvækst skaber ønske om mere fleksible regler
18-09-2026
-
Nye hoteller løfter overnatningstal i flere kommuner
18-09-2026
-
HORESTA efterlyser skærpet kontrol med skyggehoteller
18-09-2026
-
Planer om festivalplads i København går videre uden folkeafstemning
18-09-2026
-
Internationalt: Hilton udvider med ti budgethoteller i Storbritannien
18-09-2026