Fødevarestyrelsen har valgt at fjerne elitesmiley’en i et forsøg på at gøre resultatet af kontrollerne mere gennemskuelige for forbrugeren.

Det betyder, at alle tidligere indehavere af en elitesmiley skal have fjernet klistermærker og markeringer på hjemmesiden fra i dag. Kontrolrapporten skal dog stadig være tilgængelig (inkl. eventuel elitesmiley) indtil næste kontrolbesøg.

”Det er vigtigt, at man gennemgår virksomhedens markedsføring af elitesmiley’en og får det fjernet, så man følger de nye regler," understreger HORESTAs fødevarechef, TIne Skriver.

Tine.jpg
Fødevarechef
Tine Skriver

Fødevarestyrelsen kontrollerer økologi i restauranter, storkøkkener og butikker

Selvom kokken lægger en økologisk hakkebøf i burgeren, så må restauranten ikke sælge burgeren som en økologisk burger med mindre alle de andre ingredienser også er økologiske. Men restauranten må gerne sælge den som ”burger med økologisk kød”. Reglerne for markedsføring af økologi har fokus på detaljer, men de er klare og logiske.

Log ind