Høng er i disse dage forvandlet til et stort udstillingsvindue for, hvad erhvervsuddannelserne kan tilbyde. Det sker blandt andet ved, at hver eneste uddannelsesretning afvikler konkurrencer, og HORESTA er medarrangør af hotel- og restauranterhvervets discipliner.
Kokkeeleverne skal i den indledende runde 7 timer i køkkenet og vise, hvad de kan frembringe med blandt andet rødspætter i en forret samt svinekæber og kalvebrisler til hovedret. Samtidig bliver tjenereleverne udfordret i opgaver med cocktails, flambering og meget mere.
Smørrebrød- og catereleverne skal torsdag og fredag frembringe supper, tærter, lune retter, kolde fiskeretter og meget mere.
Receptionisteleverne skal udvise værtskab, overblik og generel gæstehåndtering, når de går i konkurrence.
De bedste elever er med, når lørdagens finale finder sted.
Om DM i Skills
DM i Skills er det store årlige Danmarksmesterskab for unge fra erhvervsuddannelserne. Omkring 300 unge er med som deltagere, hvor de kæmper inden for de forskellige fag om at blive landets bedste.
Konkurrencerne giver de unge chancen for at vise deres talenter. Det er desuden med til at skærpe deres faglige niveau og vise omverdenen – heriblandt grundskoleelever – erhvervsuddannelsernes mangeartede og spændende muligheder.
DM i Skills er åben for alle interesserede, og der er gratis adgang til arrangementet.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA Play: Bella Group ser stort potentiale i kongresser frem mod 2030
10-07-2026
-
HORESTA: Turismen er en styrkeposition, ikke et problem der skal beskattes
10-07-2026
-
HORESTA: Regnefejl kan have gjort international arbejdskraft unødigt dyr
10-07-2026
-
Nyhedsbrevet holder sommerpause: Men vi er kun et opkald væk
10-07-2026
PRESSEKLIP
-
Park Lane Copenhagen skal på jagt efter ny direktør
09-07-2026
-
København kåret som verdens bedste by
09-07-2026
-
Nyt notat sår tvivl om regulering af beløbsordningen
09-07-2026
-
Sankt Helene i Tisvilde vil udvikles til luksusresort: Her er planerne
09-07-2026
-
Billund Lufthavnshotel løfter overskuddet
09-07-2026
-
Nyt madakademi skal styrke gastroturismen
09-07-2026
-
Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense
09-07-2026
-
Internationalt: Kina åbner hotel drevet af robotter
09-07-2026