HORESTA kan sagtens se de nye afghanere her i landet være en del af løsningen på turisme- og oplevelseserhvervets mangel på arbejdskraft. Men Kristian Nørgaard, politisk chefkonsulent i HORESTA, frygter, at deres vej til beskæftigelse bliver for bureaukratisk.
”Det er vigtigt med hurtig sagsbehandling for både afghanerne og virksomhederne, der står klar til at ansætte dem. Man skal huske på, at vores erhverv har en stor erfaring med beskæftigelse af folk fra alle dele af samfundet, og der er masser af funktioner, som disse personer ville kunne løse allerede i dag,” siger Kristian Nørgaard, og tilføjer:
”Denne situation kalder på mere handling end forhandling og fordelingsnøgler samt politisk tovtrækkeri. Vi ser det som fuldstændig oplagt, at man får de her mennesker ud og bidrage til det danske samfund og få noget at stå op til om morgenen”, sagde Kristian Nørgaard.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Hotel Faaborg Fjord planlægger 91 nye værelser og stor spa
06-11-2026
-
København forbyder reklamer for flyrejser og krydstogter
06-11-2026
-
Hoteller og restauranter skaber 13.500 job i København
06-11-2026
-
Fransk tv-program giver Danmark global eksponering
06-11-2026
-
Street food-iværksætter kåret til Årets Ejerleder
06-11-2026
-
Atypisk turistmål overgår årligt besøgsmål på fem måneder
06-11-2026
-
Høje afgifter bremser dansk autocamperturisme
06-11-2026