Danmark står midt i det største hotelboom i landets historie, mens coronakrisen fortsat hjemsøger branchen.
Der bliver bygget hoteller som aldrig før. Store hotelkæder udvider i øjeblikket med tusindvis af værelser, og på landsplan er der udsigt til en vækst på godt og vel 14 pct. frem mod 2025, hvis alle igangværende og planlagte projekter realiseres. Det viser en undersøgelse af fremtidig hotelkapacitet, som HORESTA netop har udarbejdet.
Frem mod 2025 er der på landsplan udsigt til godt 7.600 nye hotelværelser.
Hotelbranchen er dog fortsat plaget af coronakrisens efterdønninger. Særligt manglen på udenlandske turister. Men planlægningen af disse hoteller fandt sted længere før, krisen ramte, påpeger Jonas Kjær, der er cheføkonom i HORESTA.
”Udviklingen afspejler tiden før corona, hvor der herskede høje belægningsgrader og stor optimisme på de danske hoteller. Byggeprojekter tager flere år at planlægge. Dermed var det umuligt at forudsige, at det storstilede byggesats ville ramle ind i en krise,” fortæller Jonas Kjær.
Som medlem af HORESTA har I adgang til kapacitetsanalysen her.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Alsik forbedrer resultatet trods fortsatte røde tal for 2025
08-05-2026
-
Borgerlige partier advarer mod hotelstop i København
08-05-2026
-
The Burger Concept er begæret konkurs
08-05-2026
-
Ny rapport: Mere international arbejdskraft i restaurantbranchen
08-05-2026
-
Danskerne prioriterer rejser og oplevelser
08-05-2026
-
HORESTA ansætter ny HR- og netværkschef
08-05-2026
-
Turismeuddannelse vender tilbage på Aalborg Universitet
08-05-2026
-
Internationalt: Kraftigt fald i hotelbelægning i Dubai efter krig
08-05-2026