Det kan hurtigt blive komplekst at søge kompensation for faste omkostninger, når forskellige restriktioner spiller ind, og perioderne løbende ændrer sig.
HORESTA sidder med i en arbejdsgruppe om kompensationsordninger, hvor målet er at gøre ansøgningsprocessen mere smidig for erhvervslivet. Her har HORESTA blandt andet efterspurgt en videogennemgang, som nu er at finde på Virk.dk.
”Kompensationsordningerne er løbende vokset i kompleksitet, og selvom vi nu snart er et år inde i krisen, så får vi i HORESTA stadig mange spørgsmål til netop dette,” fortæller Kristian Nørgaard, politisk chefkonsulent i HORESTA.
Se videoen med gennemgangen af ansøgning af kompensation for faste udgifter her.
I HORESTA hører vi meget gerne fra jer, hvis I oplever udfordringer med kompensationsansøgninger, som vi kan bære med ind i det videre arbejde i arbejdsgruppen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Direktør bag italiensk luksushotel gæster HORESTAs Årsdag 2026
03-11-2026
-
Fynsk landmand hædres med Årets Wiuff 2026
03-11-2026
-
Hotel Randers skal finde ny direktør
03-11-2026
-
Esbjerg får 50 nye hotelsuiter og gastronomisk satsning
03-11-2026
-
Tidligere hotelchef bliver vicedirektør i Den Gamle By
03-11-2026
-
HORESTA advarer om visumshopping på danske hoteller
03-11-2026
-
Mere beskyttet natur kan bidrage med milliarder til turismen
03-11-2026
-
Skatteminister vil undersøge afgifter på autocampere
03-11-2026