Jens Zimmer Christensen har meddelt, at han ikke genopstiller til posten som formand for HORESTA Brancheforening og HORESTA Arbejdsgiverforening ved næste ordinære valg på repræsentantskabsmødet i maj. Til den tid har han været formand i 12 år og har siddet i bestyrelserne siden 2001.

Beslutningen får ikke indflydelse på hans internationale poster. Jens Zimmer Christensen fortsætter således som formand for de europæiske hoteller og restauranters organisationen, HOTREC, og for Hotelstars Union, der står bag hotelklassifikationssystemet i 17 europæiske lande.

Den afgående HORESTA-formand har siden 1993 drevet hotel i København.

I forlængelse af Jens Zimmer Christensens beslutning, vil HORESTAs to bestyrelser indstille til repræsentantskaberne at vælge næstformand Jan Vinther Laursen som ny formand for begge foreninger.

Jan Vinther Laursen har siden 2010 været adm. direktør for, og medejer af, restaurantkæden Bone’s, som har 24 restauranter i Danmark og en enkelt i Grønland.

Repræsentantskabsmøderne i HORESTA Brancheforening og HORESTA Arbejdsgiverforeningen afholdes den 20. maj 2021.

HORESTA melder om stærkt 2024

HORESTA er kommet ud af 2024 med flere medlemmer, end man startede året med. I 2025 vil man fokusere på projekter, som kan øge tilgangen til data og styrke ESG, lyder det.

Log ind