Jens Zimmer Christensen har meddelt, at han ikke genopstiller til posten som formand for HORESTA Brancheforening og HORESTA Arbejdsgiverforening ved næste ordinære valg på repræsentantskabsmødet i maj. Til den tid har han været formand i 12 år og har siddet i bestyrelserne siden 2001.
Beslutningen får ikke indflydelse på hans internationale poster. Jens Zimmer Christensen fortsætter således som formand for de europæiske hoteller og restauranters organisationen, HOTREC, og for Hotelstars Union, der står bag hotelklassifikationssystemet i 17 europæiske lande.
Den afgående HORESTA-formand har siden 1993 drevet hotel i København.
I forlængelse af Jens Zimmer Christensens beslutning, vil HORESTAs to bestyrelser indstille til repræsentantskaberne at vælge næstformand Jan Vinther Laursen som ny formand for begge foreninger.
Jan Vinther Laursen har siden 2010 været adm. direktør for, og medejer af, restaurantkæden Bone’s, som har 24 restauranter i Danmark og en enkelt i Grønland.
Repræsentantskabsmøderne i HORESTA Brancheforening og HORESTA Arbejdsgiverforeningen afholdes den 20. maj 2021.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
Hotelvæksten spreder sig til hele landet
17-01-2025
PRESSEKLIP
-
HORESTA melder om stærkt 2024
17-01-2025
-
Satte priserne ned med 40 procent: Tilbud har fyldt bordene på restaurant
17-01-2025
-
Djurs Sommerland fornyer sig med tidlig åbning og nye oplevelser i 2025
17-01-2025
-
Sådan fordeler internationalt turistboom sig i landets kommuner
17-01-2025
-
Fritidsjob under forvandling: Nu kan unge løse flere opgaver på hoteller og i restauranter
17-01-2025
-
Charlottehaven henter erfaren profil til lejlighedshotel
17-01-2025