Restauranterhvervet har været blandt de flittigste til at gøre brug af lønkompensationen i denne nedlukning, og hertil kommer, at de som tvangslukkede virksomheder kan få dækket 100 pct. af de faste omkostninger. Til trods for disse kompensationsordningerne afslører dagens konkurstal fra Danmarks Statistik, at der er en vækst i restaurantkonkurserne i februar.
De fem forudgående år har der været 20 restaurantkonkurser i februar, mens tallet i 2021 var 33. Stigningen i 2021 svarer til 67 pct. sammenlignet med de forudgående fem års gennemsnit. Tallene kommer ikke bag på HORESTAs cheføkonom, Jonas Kjær.
”Virksomhederne skal fortsat betale en stor del af det hjemsendte personales løn, og når der ingen omsætning er, så taber virksomhedsejerne penge hver eneste dag. Selv med opsparing og samarbejdsvilje i banken, så er det ikke noget, som man kan blive ved med i månedsvis,” siger Jonas Kjær.
(artiklen fortsætter under billedet)


Han tilføjer, at denne nedlukning i turisme- og oplevelseserhvervet skal ses i lyset af, at branchen har været stærkt begrænset i sit forretningsgrundlag i snart et år.
”Næsten samtlige restriktioner i forbindelse med coronahåndteringen har påvirket erhvervets muligheder for at generere omsætning. Derfor er det nødvendigt, at man sikrer virksomhederne et økonomisk bæredygtigt grundlag at åbne på, og så skal hjælpepakkerne som minimum forlænges til sommeren,” lyder budskabet fra HORESTAs cheføkonom.
Der blev desuden registreret én konkurs i overnatningserhvervet i februar.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA Play: Bella Group ser stort potentiale i kongresser frem mod 2030
10-07-2026
-
HORESTA: Turismen er en styrkeposition, ikke et problem der skal beskattes
10-07-2026
-
HORESTA: Regnefejl kan have gjort international arbejdskraft unødigt dyr
10-07-2026
-
Nyhedsbrevet holder sommerpause: Men vi er kun et opkald væk
10-07-2026
PRESSEKLIP
-
Park Lane Copenhagen skal på jagt efter ny direktør
09-07-2026
-
København kåret som verdens bedste by
09-07-2026
-
Nyt notat sår tvivl om regulering af beløbsordningen
09-07-2026
-
Sankt Helene i Tisvilde vil udvikles til luksusresort: Her er planerne
09-07-2026
-
Billund Lufthavnshotel løfter overskuddet
09-07-2026
-
Nyt madakademi skal styrke gastroturismen
09-07-2026
-
Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense
09-07-2026
-
Internationalt: Kina åbner hotel drevet af robotter
09-07-2026