Der er som tidligere informeret om indgået en politisk aftale, som bl.a. betyder, at der fra torsdag igen kan holdes større møder, konferencer og kurser - og at private fester og selskaber kan fortsætte til kl. 5 og med servering af alkohol. Det rejser mange spørgsmål, som vi forsøger at få afklaret løbende.

Onsdag den 5. maj kl. 13.30 inviterer vi til et webinar om genåbningen, hvor vi vil gennemgå aftalen samt nye regler og retningslinjer vedr. afvikling af møder, kurser, konferencer og fester. Der vil også være mulighed for at stille spørgsmål.

Fra HORESTA deltager erhvervsjuridisk chef Kaare Friis Petersen og politisk chefkonsulent Kristian Nørgaard.

Du kan tilmelde dig her.

Regeringen dropper turismeskat men fastholder krydstogtafgift

Regeringens plan om en turistskat på overnatninger i København og Aarhus er ikke med i finanslovsudspillet. Til gengæld vil regeringen fra 2028 indføre en afgift på 200 kr. pr. krydstogtpassager, som ventes at indbringe staten 300 mio. kr. årligt.

Turismeskat kan indbringe staten 350 mio. kr. i to byer

En turismeskat på 20 kr. pr. overnatning i København og Aarhus kan give staten en årlig indtægt på omkring 350 mio. kr. Det viser nye beregninger fra skatte- og vækstminister Jakob Engel-Schmidt, der samtidig understreger, at der er betydelig usikkerhed om konsekvenserne.

Webinar: Få styr på medarbejderdata og GDPR

Hvilke oplysninger må du indhente om medarbejdere? Hvad må du spørge om ved sygdom? Og hvad må du fortælle, når en medarbejder stopper? Den 27. oktober holder HORESTA webinar om databeskyttelse i ansættelsesforhold, hvor du får et praktisk overblik over reglerne fra rekruttering til fratrædelse.

Log ind